Anneler Günü Tarihçesi

Her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan Anneler Günü’nün tarihçesi aslında Antik Yunan’a kadar dayanıyor. Her yıl düzenledikleri “Bahar Bayramı”nı yeryüzünün annesi olarak tanımladıkları ana tanrıçaları Rhea’ya adamıştı Yunanlar. 1600’lü yıllara gelindiğinde, İngilizler, 40 gün süren Paskalya Yortusu’nun dördüncü Pazar gününü “Anneler Günü” olarak adlandırdılar. Ancak bu kez söz konusu olan ana tanrıça değil, ülkedeki tüm annelerdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise ilk kez 1872 yılında kutlandı Anneler Günü

. Şair Julia Ward Howe bundan böyle her Paskalya Yortusu’nun dördüncü Pazarı’na denk gelen tarihin kendi şehrinde Anneler Günü olarak kutlanacağını ilan etti.İşte burada hikayenin bizim bildiğimiz kısmına geldik. Philedelphia’da yaşayan Ana Jarvis adındaki genç kız, annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci Pazar’ının tüm eyalette “Anneler Günü” olarak kutlanmasını istedi. Politikacılara, bakanlara ve iş adamlarına kendisine yardımcı olmaları için mektup yazdı.

Jarvis’in gösterdiği gayret 1911 yılında semeresini verdi ve her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm eyaletlerinde “Anneler Günü” kutlanması hükümet kararıyla kesinleşti.

Türkiye, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Avustralya ve Belçika’da da aynı tarih kabul edilmesine rağmen İngiltere’de ve diğer birçok ülkede Anneler Günü ulusça belirlenen değişik tarihlerde kutlanmaktadır.

kadınca.net

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s